Fotowoltaika- co to jest?
Fotowoltaika jest to dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego. Proces przemiany światła słonecznego na energię elektryczną następuje w ogniwach fotowoltaicznych. Na dzień dzisiejszy jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnym źródeł energii. Od niedawna, dzięki nowym regulacjom zawartym w nowelizacji ustawy o prawie energetycznym, również w Polsce możemy produkować prąd na własne potrzeby.
Nazwa ogniw na początku przygody z tematem ogniw fotowoltaicznych czasami przysparza pewnych trudności i nazywa się je mylnie”fotowoltanika”, „ogniwa fotowoltaniczne”. Jest to jednak nieprawidłowa nazwa.
Systemy fotowoltaiczne to urządzenia do generowania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego, jak się to dzieje ?
Ogniwo fotowoltaiczne składa się z płytki z półprzewodnika posiadającej złącze P (positive) – N (negative). W strukturze takiej występuje pole elektryczne (bariera potencjału). W chwili, gdy na ogniwo pada światło słoneczne, powstaje para nośników o przeciwnych ładunkach elektrycznych, elektron – dziura, które zostają następnie rozdzielone przez pole elektryczne. Rozdzielone ładunki powodują, iż w ogniwie powstaje napięcie. Po dołączeniu obciążenia (urządzenia pobierającego energię) następuje przepływ prądu elektrycznego.
Zapraszamy do kontaktu! Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania!
Najistotniejsze zalety ogniw fotowoltaicznych, dzięki którym naprawdę warto stworzyć swoją własną domową eko-elektrownię:
- żadne paliwo nie jest potrzebne, a zatem wszelkie problemy związane transportem i magazynowaniem paliwa są wyeliminowane,
- żywotność ogniw wynosi 20-30 lat,
- na skutek braku części ruchomych nie ulegają one zużyciu, nie wymagają części zamiennych, ani konserwacji,
- energia elektryczna wytwarzana jest nawet w dni pochmurne poprzez wykorzystanie promieniowania rozproszonego, nie jest konieczne pełne nasłonecznienie by korzystać z darmowego prądu,
- instalacja nie wymaga żadnej obsługi ani konserwacji,
- w czasie produkcji energii elektrycznej nie powstają żadne szkodliwe odpady zanieczyszczające środowisko, a wręcz zapobiegamy wytwarzaniu olbrzymich ilości CO2, która przedostałaby się do środowiska przez wyprodukowanie takiej samej ilości energii elektrycznej przez elektrownię,
- brak kosztów eksploatacji.
Typowa instalacja fotowoltaiczna składa się z następujących elementów:
- Moduły fotowoltaiczne – przekształcają energię słoneczną na prąd elektryczny,
- Inwerter (falownik)- przekształca prąd stały na prąd zmienny o parametrach wymaganych w sieci elektroenergetycznej,
- Regulator ładowania – kontroluje proces ładowania i rozładowywania akumulatorów,
- Licznik prądu – zlicza energię dostarczaną do zakładu energetycznego,
- Opcjonalnie: akumulatory żelowe- magazynują energię elektryczną.